strona główna

 strona główna | 

Dyskoteka niemuzykalnego człowieka
Muzyka do magazynu telewizyjnego SONDA
Nie wiem czy pamiętacie, pierwszym programem dyskoteki był odcinek poświęcony muzyce użytej w czołówce podróżniczego Klubu 6 Kontynentów, pod tytułem Na Jarmarku perskim. Dziś chciałbym się zająć kultową popularnonaukową Sondą. Prowadzoną przez 12 lat od roku 1977 przez Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego aż do ich tragicznej śmierci.

Przez długi czas nie można było zlokalizować pochodzenia muzyki do rozbiegówki Sondy. Na materiałach dźwiękowych programu, znajdujących się w telewizji publicznej znajdowały się mylące napisy, które prowadziły do nikąd.

Wielu fanów popularnonaukowego programu, przez kilkadziesiąt lat głowiło się nad pochodzeniem ścieżki dźwiękowej do czołówki Sondy. Dużo łatwiej było z ilustracją dźwiękową wykorzystywaną już w trakcie trwania programu. Jean Michel Jarre ikona muzyki elektronicznej, był częstym gościem w programie, a dokładnie jego kompozycja Equinoxe V. Posłuchajmy jej teraz:

Do podkładu muzycznego SONDY wykorzystywano też twórczość polskich artystów między innymi utwory Marka Bilińskiego. W programie pojawiał się utwór o tytule "Po drugiej stronie świata" z płyty jeszcze winylowej tytuł longplayu "E=mc2" wydanej w 1984 roku:Kto zgadnie kim jest Evangelos Odysseas Papathanassiou? Tak pewnie już zgadliście, Grek Vangelis to następny artysta, którego muzykę wykorzystywano w programie Sonda. Spirala to studyjny LP z 1977 roku, idealnie pasuje do prezentowania treści popularnonaukowych.Marek Gajewski to lektor, który często użyczał swego głosu do komentowania materiałów filmowych w programie Sonda. Zapraszam na krótki wywiad z Panem GajewskimMiałem okazję widzieć dwa razy jednego z prowadzących program. Obaj byli zaproszeni przez moją szkołę, przyjechał Zdzisław Kamiński. Filmowaliśmy go amatorską kamerą Sony z systemem zapisu Beta. Od razu poznał, że testowali taką samą w jednym z odcinków SONDY.Moi koledzy punktowali go też bezlitośnie, że układów scalonych w taki sposób jak pokazano w czołówce programu dawno się nie robi.Jeszcze raz udało mi się spotkać Pana Kamińskiego, tym razem z jego synem, na warszawskiej giełdzie samochodowej, na Bemowie. To był chyba rok 1989.Powróćmy do czołówki kultowej Sondy. Muzyka pochodzi z albumu wydanego na winylowym Long Playu pt Standard Music Library a utwór nazywa się Visitation, skomponowany przez Mike'a Vickers'a.

Wydaje się, że ten longplay to coś na kształt dzisiejszej beztantiemowej muzyki do ilustracji dźwiękowej, różnej maści filmowych produkcji.Nasz kawałek czyli Visitation opisany był jako: Bold and striking; (śmiały i efektowny) wykonany na syntezatorze moog i sekcję rytmiczną. Ciekawostą jest, że firma wydająca album mieściła się w Londynie przy Poland Street, czyli polskiej ulicy.

Brytyjski muzyk Mike Vickers urodził się w 1940 roku, grał m.in. w kapeli Manferd Mann, w latach siedemdziesiątych zajął się komponowaniem muzyki do filmów i programów telewizyjnych.

Chyba nadal nie zdaje sobie sprawy jaką popularnością cieszyło się wśród polskich widzów jego jednominutowe Visitation.R E K L A M A
mieszkanie na doby w Warszawie

_________________________________________

Cały zestaw muzyki z Sondy można posłuchać na poniższym panelu, który został starannie wybrany przez DJa pod pseudonimem Jorge Saxon. Kawałek znany z czołówki jest na 1 minutę przed końcem ponad czterdzistominutowego miksu.

Jorge Saxon - VA. Spectrum (Notatki Na Mankietach Dumnie Prezentujo #8) by Jorge Saxon on Mixcloudwww.krawat.pl © 1999-2014